Dom w stylu loft

Data dodania: 22.11.2016


Trendy w architekturze i budownictwie, podobnie jak w modzie, zmieniają się co sezon. Jednak większość z nich to tendencje nawiązujące do tego, co już było. Nie inaczej jest w przypadku popularności projektowania domów w stylu loftowym. Od drobnych dekoracji, przez plany aranżacji wnętrz, aż po budowę domów nawiązujących do obiektów przemysłowych,  Jak zatem powinien wyglądać współczesny dom w stylu loft?

Historia loftów

Skąd w ogóle wziął się ten trend? Jego początków należy szukać w latach 60. i 70. XX wieku. Wtedy w Nowym Jorku mieszkańcy zaczęli poszukiwać alternatywnych lokalizacji do stworzenia miejsca do życia. Odpowiedzią na problemy z brakiem przestrzeni mieszkaniowej okazały się opustoszałe pofabryczne budynki i magazyny. Na początku adaptowali je głównie artyści, gromadzący się w obrębie kilku przecznic, co doprowadziło do powstania SoHo, jednej z najbardziej prestiżowych dzielnic na świecie.

Po wielu latach kompozycje wnętrz, które czerpią z tej historii na nowo zdobywają popularność. Obecnie domy i mieszkania w stylu loft można bez problemu znaleźć zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Europie – w tym również w Polsce. Dziś dom w stylu loft nie jest zarezerwowany jedynie dla artystycznej bohemy, a coraz chętniej sięgają po nią mieszkańcy dużych miast, którzy poszukują niebanalnych rozwiązań w zakresie projektowania domów.

Szukasz dobrego architekta? Sprawdź: projektowanie domów

Wnętrze w stylu loft

Czym cechuje się wnętrze w stylu loftowym? Znakiem rozpoznawczym na pewno jest surowy charakter całej kompozycji. Żeby osiągnąć taki efekt bardzo odważnie stosuje się takie zabiegi jak odkrywanie elementów konstrukcyjnych. Odsłonięte fragmenty instalacji elektrycznej, drewniane belki na poddaszu, a nawet widoczne rury to kwintesencja to stylu loft.

Deweloper Kołobrzeg

Urządzając wnętrze inspirowane przestrzeniami przemysłowymi warto sięgać po neutralne kolory, takie jak biel, czerń czy szarości i przełamywać je jedynie akcentami innych barw. Najlepiej sprawdzą się też dekoracje wykonane z kamienia, szkła czy metalu, które nie zaburzą całej kompozycji.

Widok z okna w apartamencie

Nadmorski apartament – Twój sposób na biznes!

G2 TEAM

Budynek inspirowany fabryką

Ale architektura czerpie ze stylu loftowego nie tylko w aranżacji, ale także w projektowaniu całych budynków. Z jednej strony mamy do czynienia z renowacją i przekształcaniem obiektów, które pełniły funkcję przemysłowe – wtedy są to hard lofty. Z drugiej strony można postawić na budowę nowego domu, który będzie wykonany zgodnie z wytycznymi stylu loft.

Polecamy także: projektowanie domów

cyrklewicz nieruchomości

mercedes c63 black series body kit