Jakie drzwi wewnętrzne?

Data dodania: 19.12.2016


Budowa domu to proces skomplikowany i wielowątkowy. Może go w całości wykonać dla nas pracownia architektoniczna, jednak warto mieć w procesie tworzenia czynny udział. Nigdy nie będzie tak, że architekt odgadnie wszystkie potrzeby i preferencje inwestora, dlatego kluczowe decyzje powinny być podejmowane wspólnie. Jedną z nich jest wybór drzwi. To przedmiot, który znajduje się w każdym pomieszczeniu i zawsze zostanie zauważony. Jakie drzwi wewnętrzne będą najlepsze do naszego domu?

Drzwi uchylne/rozwieralne

To najbardziej klasyczny rodzaj drzwi, który możemy spotkać we wnętrzach. Ruchomy jest jeden element, czyli skrzydło. W małych wnętrzach zaleca się, by otwierane były na zewnątrz pomieszczenia. Przepisy mówią, że muszą mieć co najmniej 90 cm szerokości. W reprezentacyjnych wnętrzach dobrze sprawdzają się drzwi dwuskrzydłowe, wtedy szerokość pojedynczego skrzydła może mieć już nawet 60 cm. Jednak dobrze będzie, jeśli taki wybór przemyśli również architekt, ponieważ nietypowe rozwiązania często mogą wyglądać nieadekwatnie do wnętrza, a specjalista będzie to umiał prawidłowo ocenić.

Drzwi przesuwane

Tak jak drzwi uchylne, stanowią jeden ruchomy element. Jednak nie poruszają się do wewnątrz lub na zewnątrz pomieszczenia, a chowają się w ścianie. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne przy małych wnętrzach, jednak decyzję o ich montażu należy podjąć już wtedy, gdy powstają projekty budowlane. Drzwi chowają się w ścianę, a więc trzeba ją zaplanować w taki sposób, by wewnątrz była odpowiednia ilość miejsca.

Drzwi harmonijkowe/łamane

Ten model również sprawdza się w małych wnętrzach, szczególnie jeśli zależy nam na swobodnej komunikacji pomiędzy pomieszczeniami. Popularne są np. w przypadku połączenia salonu z kuchnią. Dzięki ich konstrukcji możemy dostosowywać szerokość drzwi do otworu w ścianie, co jest bardzo pomocne w przypadku nietypowych wymiarów. Trzeba jednak pamiętać, że, w przeciwieństwie do drzwi przesuwanych, nie chowają się i po złożeniu wciąż będą zajmowały część otworu. Należy to uwzględnić przed zakupem, by zapewnić swobodne przejście.

Drzwi ukryte

Najnowszym trendem są drzwi ukryte. Różne firmy opracowują własne technologie, które pozbawione są ościeżnic. Dzięki temu możemy drzwi idealnie wtopić w ścianę i sprawić, by stały się niewidoczne. Innym pomysłem jest wyróżnienie ich specjalnym kolorem, co da ciekawy efekt wizualny. Architekt chętnie umieszcza takie drzwi we wnętrzach minimalistycznych lub gdy klient zażyczy sobie wykonanie sekretnego pokoju.

Jeśli szukamy odpowiednich drzwi do naszych wnętrz, dobrze jest skorzystać z usług profesjonalistów. Jednak pamiętajmy, że to zawsze my mamy decydujący głos i jeżeli nie spodoba nam się rozwiązanie proponowane przez projektanta, nie mamy obowiązku mu ulegać. Pamiętajmy również o dobrej ekipie, która zamontuje nasze drzwi. Z doświadczeń inwestorów wynika, że nawet najlepsze i najdroższe drzwi do niczego się nie nadadzą, jeśli zostaną nieprofesjonalnie zainstalowane.

Podpowiadamy jak urządzić apartament nad morzem

Apartamenty Puck