Kim jest i czym zajmuje się architekt

Data dodania: 17.02.2017


Zawód architekta jest wymieniany jednym tchem obok takich profesji jak prawnicy czy lekarze. Niewątpliwie jest to ciekawa praca, w której niezbędna jest kreatywność i analityczne myślenie. Kim jest i czym zajmuje się architekt? Sprawdzamy, co warto wiedzieć o pracy architekta, zanim powierzymy mu zaprojektowanie domu, biura czy aranżację wnętrza.

Studia, uprawnienia i praktyka zawodowa  

Droga od edukacji do faktycznej pracy w zawodzie jest dość wymagająca, więc adepci sztuki architektonicznej powinni uzbroić się w cierpliwość. W Polsce najprostszą drogą do pracy na stanowisku architekta jest przede wszystkim ukończenie odpowiedniego kierunku na uczelni wyższej.

Jednak samo wykształcenie nie uprawnia absolwenta do pracy w studiu projektowym, bo zgodnie z prawem niezbędne jest jeszcze uzyskanie tytułu zawodowego architekta, wraz z uprawnieniami budowlanymi do projektowania i ewentualnie kierowania robotami budowlanymi.

Szukasz pracowni projektowej? Zobacz ofertę: architekt Warszawa

Kto sprawdzi się w zawodzie architekta

Pomimo cyfryzacji i ogromnego wsparcia ze strony elektroniki, architekt z prawdziwego zdarzenia wciąż powinien posiadać umiejętności tworzenia rysunków projektowych. Bez odpowiedniego warsztatu trudno myśleć o sukcesie w zawodzie, jeśli potencjalny architekt ma problemy z opracowaniem precyzyjnych rysunków technicznych.

Bardzo ważne jest też kreatywne myślenie, nieszablonowe podejście do różnego rodzaju problemów w trakcie opracowywania projektów budowlanych oraz widzenie przestrzenne.

Ale same wrodzone umiejętności to za mało – architekci muszą na przestrzeni lat nauki i pracy zdobywać i poszerzać wiedzę z zakresu techniki budowlanej, tak aby nadążać za zmianami w dziedzinie architektury, urbanistyki i budownictwa.

Fado Szczecin Wypożyczalnia

Co może dla nas zrobić architekt

W obiegowej opinii architekt po prostu pracuje nad stołem kreślarskim i tworzy projekty domów czy innych budowli. Oczywiście jest to zgodne z prawdą, ale w praktyce to jedynie wycinek rzeczywistości i zakresu obowiązków architektów.

Najbardziej podstawową usługą, jaką świadczą pracownie architektoniczne jest opracowywanie na indywidualne zamówienie oraz adaptacja gotowych projektów architektonicznych. Architekci zajmują się tworzeniem kompleksowych koncepcji budowy domów, mieszkań, fabryk, obiektów przemysłowych oraz infrastruktury miejskiej czy drogowej.

Oprócz tego, jeśli architekt posiada odpowiednie uprawnienia może zająć się nadzorem inwestorskim, a więc monitorować proces realizacji projektu na budowie.

Jest jeszcze możliwość zatrudnienia architekta do pracy nad aranżacją wnętrza, zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i na potrzeby przestrzeni publicznej czy przemysłowej.

Polecamy usługi projektowe: Studio AG

Apartamenty nad morzem źródłem dochodu