Ważne parametry domu w projekcie architektonicznym

Data dodania: 30.08.2016


Projekt domu wraz całą dokumentacją jest bogatym źródłem informacji o planowanej inwestycji. Przeglądając propozycje gotowych koncepcji zabudowy lub decydując się na projekt indywidualny przygotowany na zamówienie warto zwrócić uwagę na kilka szczególnie istotnych parametrów domu.

Powierzchnia użytkowa

Przez powierzchnię użytkową domu, z perspektywy prawa budowlanego, należy rozumieć sumę powierzchni pomieszczeń przeznaczonych do zaspokajania potrzeb bezpośrednio związanych z przeznaczeniem budynku. W praktyce jednak warto pomyśleć o tym, jaka wielkość domu będzie optymalna dla potrzeb właściciela i jego rodziny – zarówno obecnie, jak i w najbliższej przyszłości, bo projektowanie domów powinno się opierać na przewidywaniu tego, jak za kilka lat będą wyglądały potrzeby lokatorów. Zbyt duży dom będzie po prostu bardzo kosztowny w utrzymaniu, natomiast za mała powierzchnia może być dokuczliwa i niepraktyczna na co dzień.

Wymiary działki

Projekt domu musi być gdzieś zrealizowany, więc jednym z najważniejszych parametrów jest dostosowanie koncepcji zabudowy do warunków terenu. Warto pamiętać o tym, że budynek powinien być usytuowany na działce zgodnie z określonymi normami, które należy zweryfikować w miejscowym planie zagospodarowania terenu.

Zapotrzebowanie energetyczne

Ten czynnik jest szczególnie istotny jeśli zależy nam na ograniczeniu wydatków związanych w eksploatacją domu na przestrzeni lat. Współczynnik EP (energii pierwotnej) określa roczne zapotrzebowanie budynku na energię nieodnawialną, a więc pozwala ustalić koszty związane z użytkowaniem nieruchomości. Projektowanie domów energooszczędnych o stosunkowo niskim, pozytywnym wskaźniku EP zazwyczaj zakłada budowę konstrukcji piętrowych lub z poddaszem użytkowym.

projekt architekt dom

Projektowanie domów na zamówienie jest droższe, ale pozwala na idealne dopasowanie koncepcji budowy do oczekiwań inwestora.

Projekt gotowy – co można zmienić

Jeśli zamiast zlecić architektowi projektowania domu na zamówienie od zera inwestor wybierze opcję budowy na podstawie projektu gotowego i tak konieczne będzie poddanie go odpowiednim adaptacjom do konkretnego terenu zabudowy. Jednak oprócz dostosowania projektu do warunków technicznych inwestor może w określonym stopniu zdecydować się na wprowadzenie zmian w projekcie, tak aby dopasować go do swoich potrzeb.

Winter Polska

Zakres zmian jakie mogą zostać wprowadzone bez zgody autora oryginalnej koncepcji są określone w dokumentacji projektu. Zazwyczaj obejmują one takie modyfikacje jak:

  • zmiana funkcji pomieszczeń,
  • zastosowanie innych materiałów budowlanych, instalacyjnych lub wykończeniowych (o ile nie wpływają one na zmianę parametrów technicznych domu),
  • zmiana kolorystyki elewacji lub dachu,
  • przeprojektowanie instalacji, tak aby dostosować je do innego źródła energii.

Deweloper Kołobrzeg

Sprzedaż apartamentów w Kołobrzegu

Szczotkarki