Projekt domu – gotowy czy na zamówienie?

Data dodania: 30.08.2016


Budowa domu zaczyna się od wyboru odpowiedniego projektu architektonicznego. To na jego podstawie powstaje idealny, jedyny i wymarzony dom dla inwestora i jego rodziny. Dlatego tak dużo uwagi i czasu wymaga znalezienie odpowiedniej koncepcji zabudowy, ale zdecydowanie warto poświęcić każdą minutę, która później zaprocentuje wieloma latami spędzonymi w wybudowanym domu.

Dom szyty na miarę

Niepodważalną zaletą projektowania domów na indywidualne zamówienie jest idealne odwzorowanie wizji i życzeń inwestora względem powstającej nieruchomości. Jedynym ograniczeniem jest wtedy właściwie prawo budowlane i normy techniczne, jakie musza być bezwzględnie przestrzegane dla bezpieczeństwa i komfortu właścicieli nieruchomości.

Proces projektowania domów na indywidualne zamówienie i sukces takiego przedsięwzięcia zależy często już od wyboru odpowiedniego studia architektonicznego, które zajmie się przygotowaniem kompleksowej koncepcji zabudowy. Ważne jest, aby znaleźć takiego architekta czy studio projektowe, których estetyka prac jest zgodna z oczekiwaniami klienta. Jeżeli zależy nam na tym, aby architekt stworzył dla nas tradycyjny dom w rustykalnym stylu, a na co dzień zajmuje się projektowaniem domów nowoczesnych współpraca może nie układać się najlepiej.

Czasami zamówienie usługi indywidualnego projektowania domów jest konieczne z uwagi na warunki techniczne działki. Dość trudno jest znaleźć gotowy projekt, który można by zrealizować na bardzo wąskim lub pochyłym terenie. Innym przypadkiem jest sytuacja, w której koszty adaptacji gotowego projektu dorównywałyby cenie projektu przygotowanego na zamówienie.

Zobaczyć na własne oczy

Natomiast argumentem, który przemawia na korzyść projektów katalogowych jest możliwość sprawdzenia jak prezentuje się na żywo ukończona konstrukcja. Po projekty gotowe sięga wielu inwestorów, więc prawdopodobieństwo tego, że w pobliskim regionie inna osoba zbudowała dom, który także nam wpadł w oko. Dzięki temu można dość łatwo zweryfikować czy rzeczywiście konkretne rozwiązania architektoniczne zastosowane przy projektowaniu domów odpowiadają naszym potrzebom. Jeżeli na żywo dom nie spełni oczekiwań inwestora można rozglądać się za inną propozycją – a jest w czy wybierać.

Cena gra rolę

Niestety dość często wybór sprowadza się w którymś momencie do kwestii finansowych, a tutaj zdecydowanie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest zakup gotowego projektu. Jednak żeby rzeczywiście było to rozwiązanie korzystne finansowo trzeba znaleźć taki projekt, który nie będzie wymagał zbyt wielu zmian i adaptacji, które wpływają na wzrost kosztów związanych z inwestycją. Jeżeli jednak różnica pomiędzy adaptowanym projektem a koncepcją wykonaną na zmówienie będzie niewielka, warto rozważyć tę drugą możliwość. Pamiętajmy, że projektowanie domów, które następnie są budowane to inwestycja na długie lata, więc nie zawsze warto iść na kompromisy.


Sprawdź także:

architekt szczecin projektowanie domow

Architekt Szczecinprojektowanie domów i budynków użytkowych

Jak zainwestować w apartament nad morzem