Trendy w projektowaniu domów w roku 2016

Data dodania: 30.08.2016


Architektura i budownictwo podobnie jak większość dziedzin naszego codziennego życia podlega pewnym okresowo pojawiającym się tendencjom. Wśród wielu trendów i kierunków można wskazać kilka szczególnie chętnie wykorzystywanych przy projektowaniu domów w Polsce.

Proste konstrukcje

Już od kilku sezonów architekci na życzenie inwestorów odchodzą od bogato zdobionych, urozmaiconych konstrukcji domów. Zdecydowanie większą popularnością cieszą się usługi projektowania domów zgodnych z wyznacznikami stylu nowoczesnego, gdzie króluje funkcjonalność i oszczędność w stosowaniu elementów o charakterze wyłącznie dekoracyjnym. W praktyce widać to zarówno w prostych fasadach budynku, zwartych bryłach konstrukcji czy fasadach pozbawionych zbędnych ornamentów i zdobień.

Budowa energooszczędna

Inwestorzy z roku na rok stają się coraz bardziej praktyczni, stąd rosnące zainteresowanie projektowaniem domów, które będą ekonomiczne i oszczędne z eksploatacji. Dlatego architekci coraz częściej mają do czynienia z zamówieniami i adaptacjami projektów domów z poddaszem użytkowym, które dzięki swojej konstrukcji pozwalają wprowadzić zauważalne i odczuwalne oszczędności dla właściciela nieruchomości.

projektowanie-domow-ag-architekt

Projektowanie domów nowoczesnych, źródło: StudioAG

Neutralna kolorystyka

Podążając dalej zgodnie z kierunkiem stylu minimalistycznego i funkcjonalności,  projektowanie domów doczekało się również trendów w kwestii kolorystyki. Zarówno we wnętrzach jak i przy wykończeniu elewacji inwestorzy najchętniej sięgają po neutralne barwy inspirowane w dużej mierze naturą. Podstawowym kolorem wielu aranżacji są więc odcienie bieli, szarości czy paleta beżów, uzupełniana jedynie akcentami kolorystycznymi. Jeśli chodzi o kolory, które są stosowane jako dopełnienie takich stonowanych wnętrz, szczególną popularnością cieszą się: marynarski granatowy, oliwkowa zieleń czy cytrynowa żółć.

Inwestuj nad morzem!

Domy Kołobrzeg

Oryginalne materiały we wnętrzu

Coraz częściej widać także większa odwagę, jaką mają inwestorzy w procesie projektowania domów. Jak objawia się ta odwaga? Między innymi w tym, że chętniej sięgamy po niestandardowe materiały do wykończenia wnętrz. Hitem ostatnich miesięcy jest zdecydowanie beton, który pojawia się zarówno na ścianach, podłogach czy schodach. Co ciekawe, beton można z łatwością barwić przy pomocy specjalnego lakieru lub żywicy i doskonale łączy się w kompozycjach z elementami drewnianymi. Przy projektowaniu domów i wykańczania wnętrz bez obaw sięgamy też po hartowane szkło czy elementy metalowe, które nadają przestrzeni nowoczesnego klimatu.

Zakup apartamentu nad morzem – kompendium

Sprzedaż domów mieszkalnych Kołobrzeg